Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/ycdevlmbhq/domains/tgd-duszynski.pl/public_html/system/helpers/url_helper.php on line 162
TGD Duszyński | tynki maszynowe

wcztywanie

TYNKI MASZYNOWE

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe utrzymują mikroklimat przyjazny człowiekowi – gips pochłania nadmiar wilgoci a gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho oddaje ją z powrotem.

Gdzie można je nakładać?

Tynki gipsowe nakłada się wyłącznie wewnątrz budynku. Stosować je można na wszystkie podłoża. Warunek to podłoże, które musi mieć wystarczającą nośność.

Tynki gipsowe z powodzeniem stosowane są jako podłoże pod tapety, płytki ceramiczne czy wszelkiego rodzaju powłoki malarskie. Tynki tego typu stosuje się w kuchniach, łazienkach i piwnicach. Największą ich zaletą jest szybkie wysychanie. Pełne wyschnięcie uzyskujemypo około 10-14 dniach (oczywiście zależy to od temperatury, wilgotności pomieszczenia i grubości warstwy tynku).

Głównym składnikiem  tynku jest gips ( CaSO4 + 2H2O). Ze względu na swoją budowę chemiczną wykazuje właściwości ognio-odporne. W momencie pożaru woda nagromadzona w tynku spowalnia procesy palne.

Tynk gipsowy dla skóry ludzkiej jest neutralny, posiada PH takie samo jak para wodna co ułatwia utrzymanie przyjemnego klimatu w pomieszczeniu. Tynk gipsowy świetnie wchłania nadmiar wilgoci z powietrza, a w razie, gdy powietrze jest suche oddaje wilgoć.

Zalety tynków gipsowych:

 • są łatwe i wygodne do układania
 • nanosi się je szybko (wystarczy tylko jedna warstwa, jednego dnia można wykonać do 150 m2)
 • tynki są śnieżno białe, zużycie farby będzie mniejsze jeśli użyjemy jasnych odcienia
 • posiadają dobrą izolacyjność termiczną
 • są zdrowe i ekologiczne
 • regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach, poprawiając mikroklimat w domu/biurze
 • nie hamują przepływu pary wodnej przez ściany
 • chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia (2-centymetrowa warstwa tynku oprze się działaniu ognia przez 20 minut)
 • doskonale nadają się do tworzenia faktur dekoracyjnych
 • stosowane w kuchniach, łazienkach i piwnicach. (wyjątkiem są pomieszcenia, w których wilgoć --występuje stale i w dużych ilościach)
 • duża przyczepność, możliwość tynkowania trudnych podłoży ścian i sufitów
 • doskonała elastyczność i odporność na pęknięcia
 • w przeciwieństwie do tynków cementowo-wapiennych posiada znacząco niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda=0,25-0,35 W/mK

Tynki Gipsowe Twarde

Tego typu tynki gipsowe można układać wyłącznie wewnątrz domu. Nadają się one na wszystkie podłoża, pod warunkiem, że mają one wystarczającą nośność.

TYNK 651T KREISEL - najtwardszy z gipsów

Tynki gipsowe twarde to najczęściej wybierane wyroby do wykańczania wewnętrznych ścian w budynkach. Ich główną zaletą jest uzyskania gładkiej powierzchni i łatwość układania . Tradycyjne tynki gipsowe nie należą do najtwardszych, co powoduje że są łatwe do zarysowania. Najnowszy produkt gipsowy firmy - KREISEL TYNK 651T jest kilkukrotnie twardszy niż tynk 651L ( lekki tynk gipsowy ). Twardość tynku przekłada się na wytrzymałość mechaniczną, która jest dużo większa niż w standardowych tynkach.

Tynk gipsowy 651T stosuje się przede wszystkim w miejscach zagrożonych uszkodzeniami mechanicznymi, jak na przykład: klatki schodowe, korytarze, czy pomieszczenia gospodarcze. Właśnie dlatego często wybierany jest do budynków użyteczności publicznej takich jak: urzędy, szkoły, przedszkola, magazyny, sklepy czy galerie handlowe.

Odpowiednio układa się też na dobrze przygotowanych ścianach i stropach z betonu, zarówno tego zwykłego jak i komórkowego czy z cegieł i pustaków ceramicznych. Nie ma przeciwskazań by stosować go też przy ogrzewaniu ściennym.

Tynk gipsowy 651T ma wytrzymałości porównywalne z tynkami cementowymi.

Brak pęknięć, brak uszkodzeń, brak problemów...
Wytrzymałość mechaniczna to nie wszystko. Tynki gipsowe, a wśród nich 651T, posiadają wiele innych zalet. Są to tynki jednowarstwowe i nie wymagają dodatkowego stosowania gładzi, co znacznie wpływa na przyśpieszenie prac. Powstawaniu pęknięć i zarysowań, które są pojawiają się przy nieodpowiedniej obróbce tynków cementowo-wapiennych zapobiega duża elastyczność. Tynki gipsowe pozytywnie wpływają na mikroklimat poprzez wchłanianie nadmiaru wilgoci w powietrzu. Proces ten przebiega w drugą stronę gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche.

Knauf MP 75 DIAMANT - wyjątkowo odporny

Jest idealny do obiektów użyteczności publicznej takich jak urzędy czy szkoły
Bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne

Ze względu na swoje właściwości jak na przykład pochłanianie nadmiau wilgoci i oddawanie jej, gdy powietrze jest zbyt suche tynki gipsowe wybierane są przez projektantów bardzo chętnie.Sprzyja to utrzymaniu miłego klimatu we wnętrzach. Są one jednak mniej twarde i odporne na uderzenia niż tynki cementowo-wapienne, które z kolei są szorstkie i chłodne. Łącząc zalety tynków gipsowych z zaletą tynków cementowo-wapiennych uzyskano tynk Knauf MP 75 Diamant. Słowo diamant podkreśla jego szczególne właściwości. Jest on twardy i wytrzymały niemal jak diament. Szczególne znaczenie ma to zwłaszcza w obiektach narażonych na uszkodzenia.

Ostatnie realizacje:

Używasz starej wersji przeglądarki. Strona może wyświetlać się niepoprawnie. Dokonaj aktualizacji.